Çalışmalarım ve Uygulamalarımla ilgili çok sık karşılaştığım sorular

Çalışmalarımla ilgili karşılaştığım soruların cevaplarını bu sayfada bulabilirsiniz.

Merak ettiğiniz ve bu sayfada bulamadığınız sorularınız olursa bunları cevaplamaktan mutluluk duyarım...

Lütfen bana yazın veya arayın...

Tülay Özer

Reiki Terapisi Nedir?
Reiki Şifa Sistemi kullanılarak uygulanan bir enerji ile doğal şifa yöntemidir.
Reiki’yi kimler öğrenebilir?
Sekiz yaşını doldurmuş herkes reiki uygulayıcısı olabilir.
Reiki Şifa Sistemi Nedir?
Reiki, hem bir şifa hem de ruhsal gelişim sistemidir. Dr.Mikao Usui tarafından, 1865 yılında, Japonya’daki Kurama Dağında 21 günlüğüne inzivaya çekildiğinde keşfettiği sisteme verilen isimdir.
Dünya’da Reiki Uygulamaları ve Kullanımı
Dünyada en yaygın, kabul görmüş enerji ile doğal şifa yöntemlerinden biridir. Reiki, bugün dünyada yaklaşık üç milyon kişi tarafından uygulanmakta olup, bu sayı her geçen gün artmaktadır. Reiki Enerjisi Tıbbı ya da alternatif ve tamamlayıcı Tedaviler ile birlikte kullanılabilir mi? Bütünleyici bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinde; pek çok hastane kendi bünyelerinde oluşturdukları ya da destekledikleri ekiplerle hastalarına Reiki uygulamaktadırlar. Tamamlayıcı şifa yöntemi olarak kullanıldığında Reiki harika bir araçtır. Dünya üzerinde her gün daha çok sayıda doktor ve hemşire, acil serviste, onkoloji bölümlerinde ve ameliyathanelerde Reiki uygulamaktadır. Çağdaş tıp, akupunktur, refleksoloji gibi şifa için kullanılan tüm sistemlerle uyumludur. Bunlarla birlikte çalışır, iyileşme etkisini artırır.
Reiki Enerjisinin Özellikleri Nelerdir?
Reiki bütünün hayrına çalışır. Reiki enerjisi, sevgi dolu, olumlu, şefkatli, nazik, güçlü bir enerjidir. Tükenmez, sınırsız ve sonsuzdur. Zarar vermez. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Güvenlidir. Manipüle edilemez, kendi zekâsı vardır.
Reiki Kimlere uygulanabilir?
Reiki herkese uygulanabilir; anne karnındaki bebekler, yeni doğanlar, çocuklar, yetişkinler, yaşlılar, hastalar, ölüm döşeğindekiler, hayvanlar, bitkiler için kullanılabilmektedir.
Reiki Reiki Enerjisinin Faydaları Nelerdir?
 • Stresi azaltır
 • Yaşam Enerjisini arttırır
 • Duygu ve düşünceleri dengeler
 • Gevşetir
 • Uykuyu düzenler
 • Akut ya da kronik rahatsızlıkları iyileştirir
 • Çakralarınızı dengeler
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Bedenin doğal iyileşme sürecini aktive eder
 • Tek başına kişisel ve spiritüel gelişim için kullanılabilir
 • Sevme kapasitesini arttırır
 • Hafıza, öğrenme ve zihinsel netliği arttırır
 • İçsel huzur ve denge duygularını arttırır
 • Zihinsel ve duygusal yaraları iyileştirir, blokajları özer
 • İlişkilerinizi iyileştirir, derinleştirir, güçlendirir
 • Bedensel, zihinsel ve ruhsal düzeyde şifa verir
 • Affetmeyi kolaylaştırır
 • Ani fiziksel ya da ruhsal sorunların iyileşmesine yardımcı olur
 • Şefkat duygusunu arttırır
 • Empati yeteneğini güçlendirir
 • Kabul duygusunu arttırır
 • Birlik duygusunu arttırır
 • Ameliyat veya kronik hastalıklardan iyileşme süresini hızlandırır
 • Ağrıların ve hastalıkların fiziksel semptomlarının azalmasına yardımcı olur
 • Kemoterapi gibi ağır ve diğer ilaçların yan etkilerini azaltır.
Reiki tıbbın yerini tutar mı?
Hayır, Reiki tıbbın yerini tutmaz ve tıbbi teşhis için bir araç değildir. Tüm tedavi yöntemlerini destekliyor, güçlendiriyor ve hızlandırıyor. Bütünleyici bir yöntem olarak kabul edilmektedir.
Reiki hangi hastalıklara iyi gelir?
Bizlerin hastalık tanımına her tür enerji tıkanıklığı girdiğine göre, Reiki tüm bedensel, duygusal, zihinsel ve ruhsal rahatsızlıklarda olumlu etkilidir. Pek çok hastalık için Reiki uyguladığınızda basit yanıklar ve kesiklerden, soğuk algınlıklarından kansere, yüksek tansiyona, ağrılara ve hatta genetik hastalıklara kadar çok çeşitli bedensel rahatsızlıklarda olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Genelde akut hastalıklarda çok hızlı etkili, süreğen hastalıklar ise daha uzun zaman istemektedir. Tedavi esnasında kullanılan ilaçlara Reiki verilerek yan etkileri azaltılabilmektedir.
Güvenli midir? Yan etkisi var mıdır?
Reiki, evrensel yaşam enerjisi olduğu için hiçbir zararı ve yan etkisi yoktur, Reiki kötülüğe çalışmadığu için uyguladığınız kişiye isteseniz de zarar veremezsiniz. Reiki uygulayıcıları her tür sorun için enerji aktarabilirler, tamamen güvenlidir. Bu nedenle bazı hastanelerde uygulanmaktadır. Bazen tıkanıklıklar açılırken ya da “çözülürken” kısa süreli küçük rahatsızlıklar yaşanabilmekte olup, bunlar yine Reiki uygulanarak kolayca giderilebilmektedir. Bunlar şifa sürecinin belirtileridir, hastanın iyileşme yolunda olduğunu gösterir.
Kimler Reiki’ye uyumlanabilir ve uygulayabilir?
Reiki’yi herkes öğrenip uygulayabilir. Bedensel ya da psikolojik rahatsızlıkların, yaşın, gebeliğin ya da uygulanan tıbbi tedavinin hiçbir önemi yok. Reiki uyumlanması alan ve uygulama esaslarını öğrenen herkes, aynı gün bu enerjiyi aktarmaya başlar ve hem kendisine, hem de başkalarına uygulayabilir. .
Reiki nasıl ve ne zaman ortaya çıkmıştır?
Mikao Usui’nin Japonya’da 1920’lerde, Kurama Dağında yaptığı yirmi bir günlük uzun meditasyonu sırasında yaşadığı bir ruhsal deneyim sonucunda, bunun bir şifa enerjisi olduğunu algılaması ile ortaya çıkıyor. Usui, 1922 yılında Usui Reiki Ryoho Gakkai adlı bir organizasyon kuruyor ve burada hem şifa veriyor, hem de aktarmayı öğretiyor. Zamanla hem bu kuruluş içinde hem de dışarıda öğretmen yetiştirmeye başlıyor.
Reiki batıya nasıl geçmiştir?
Usui’nin Gakkai dışında yetiştirdiği öğretmenlerden Chuijiro Hayashi’nin açmış olduğu kliniğe, Japon asıllı, Hawaii’de yaşayan Hawayo Takata adında, bir Amerikalı hanım, 1935 yılında hasta olarak geldiği bu klinikte tüm ciddi hastalıklarından kurtuluyor ve kendisi de Reiki öğreniyor. Sonra Hawaii’ye dönüyor ve 1938 yılında oraya gelen Hayashi, kendisine Reiki öğretmenliği veriyor ve Takata Reiki öğretmeye başlıyor. Takata; uzun yıllar boyunca yalnızca uygulayıcı düzeyinde Reiki öğretmiş iken, 1970-80 yılları arasında yirmi iki öğretmen yetiştiriyor ve böylece Reiki enerjisinin tüm dünyaya yayılmasını sağlıyor. Güçlü olumlu etkisi sayesinde hemen benimsenen Reiki, bugün dünyada yaklaşık üç-dört milyon kişi tarafından uygulanmakta olup, bu sayı her geçen gün artmaktadır.
Reiki uygulamak zor mudur?
Aksine çok kolaydır. Elinizi bedenin rahatsız bölgesine veya belirli yerlerine koyarak ve niyetlenerek Reiki ile şifa enerjisini aktarmaya geçebilirsiniz. Reiki kendiliğinden akmaya başlar. Sizin odaklanmanıza, bir mantra tekrarlamanıza, şifa imgelemesi yapmanıza gerek yoktur. Reiki kendiliğinden akar. Üstelik bir kez bu enerjiye uyumlandığınızda ömür boyu uygulayıcı olursunuz, kullanmadığınızda Reiki enerjisi kesilmez.
Reiki seansında ne hissedilir? Ne kadar sürer?
Bu soruya kesin cevap vermek zor, çünkü herkesin ihtiyaç duyduğu enerji ve bünyesi farklıdır. Yine de şunu söyleyebiliriz, çoğunlukla uygulayıcının elleri fark edilecek şekilde ısınır. Uygulayıcı ellerinde karıncalanma, uyuşma, vakum hissi vb. hissedebilir. Reiki uygulanan kişi ise, Hiçbir şey hissetmeyebileceği gibi genelde gevşeme, rahatlama, ağrılarda azalma veya kaybolma, hastalıkta gerileme hisseder. Tüm bedene ve hasta bölgeye enerji verilir. İlk kez uygulanıyorsa, üç gün üst üste uygulaması yapılması iyi olur. Kronik rahatsızlıklar için daha sık sürelerle ve yoğun Reiki uygulanmaktadır. İyileşme sağlanıp sağlanamayacağı ve kaç seansta tam sonuç alınacağı tabii ki bilinemez, tıpbın garanti vermediği gibi bizler de veremeyiz. Bedenin veya rahatsızlığın enerjiye verdiği cevap önemlidir. Bizim yönettiğimiz bir süreç değildir, Çok güçlü bir enerji olduğu için birkaç seans uygulanan herkes iyi etkisini hissedebiliyor. Reiki uygulanıp da memnun kalmayan kişi görmedim yok.
Bir rahatsızlığım yoksa, Reiki benim işime yarar mı?
Evet, insanın daha enerjik, canlı, sağlıklı olmasını, sakinleşmesini, olumlu düşünmesini, düzenli uyku uyumasını, duygusal dengesinin kurulmasını, bağımlılıklarından vazgeçmesini sağlıyor. Reiki günün her saati, her yerde uygulanabildiğinden, evde, ofiste, toplantıda, trafikte yaşanan gerginliklerden kurtulmanıza da yarar. Ayrıca enerji blokajlarınızı açarak gençleşmenizi sağlar, bağışıklık sisteminiz güçlendiği için hastalıklar sizden uzak kalır. Ruhsal, düşünsel, duygusal ve fiziksel olarak dengelenirsiniz.
Reiki’nin yan etkileri bulunmakta mıdır?
Reiki’nin hiç bir olumsuz etkisine rastlamamıştır.
Reiki'nin nin bioenerjiden farkı nedir?
Reiki’de evrenden gelen enerjiye kanallık yaparsınız, Bioenerji’de ise kendi beden enerjinizi kullanırsınız.
İnisiyasyon Nedir? Neden uyumlama (inisiye) olmalıyım?
İnisiyasyon bir varoluş durumundan veya da bir bilinç durumundan, başka bir duruma geçişin işaretidir. İnisiyasyon, Latince kökenli olup spiritüel açılımı, “ bireyin, spiritüel gelişimi için, spiritüel etkiyi alıp aktarabilen bir üstadın kontrolünde, bir disiplin içinde, sınavlara ve uygulamalara dayalı tarzda, düzenli eğitimi” olarak açıklanabilir. Reiki inisiyasyonu güçlü bir ruhsal deneyimdir. İnisiyasyonla enerjiler öğrenciye Reiki Master’ı tarafından kanalize edilir. İnisiyatör bir rehberlik sözü vermektedir. Ve bu söz görünmeyen bir bağ oluşturur. Dolayısıyla inisiyatör ciddi bir sorumluluk taşımak zorundadır. Her inisiyasyon ayrı bir yolcuya rehberlik demektir. Üstat her yeni gelen kişi ile yolun başlangıcından yeniden başlar ve istendiği sürece rehberliğini sürdürmektedir. Bir kez Reiki inisiyasyonu aldıktan sonra, zamanla yok olmaz ve onu asla kaybetmezsiniz. Her seviye için bir inisiyasyon gerekliyken, ek olarak yapılan inisiyasyonların da çok yararı bulunmaktadır. Bu yararlar, aktarılan Reiki enerjisinin daha rafine olması, kişisel sorunların giderilmesi, zihin açıklığı, ruhsal duyarlılıkta artış ve bilinç seviyesinin yükselmesi şeklindedir. Reiki inisiyasyonu, fiziksel bedeni, zihin ve duyguları etkileyen bir temizleme işlemi başlatır. Bedende depolanmış olan toksinler, artık gereksiz olan duygu ve düşünce biçimleriyle birlikte atılırlar. İnisiyasyon; Latince’de başlamak, kelime anlamından anlaşılacağı gibi yeni bir başlangıç olarak tanımlanmaktadır. İnisiyasyon enerjilerin aktarımı ile gerçekleşir. İnisiyasyon bir nevi Anadolu’da kullanılan el verme olarak tanımlanabilir. Reiki düşünce gücü ile mi çalışmaktadır? Sadece niyet ile çalışır. Niyetinizi ettiğiniz anda Reiki ellerinizden akmaya başlar. Ve istediğiniz bölgeye aktarabilirsiniz. Aktarma sırasında her hangi bir konsantrasyon gerektirmez. Yani siz sohbet ederken, tv seyrederken Reiki kullanabilir ve aktarabilirsiniz.
Reiki inancımı etkiler mi?
Reiki bir inanç sistemi değildir. Bir merkezi, birliği yoktur. Kişisel bir şifa öğretisidir. Reiki’nin amacı şifadır. İnsanların inanç sistemlerini etkilemek, değiştirmek yada yeni bir tane daha eklemek değildir. Reiki’nin dini, ırkı, milliyeti yoktur.
Bitkilere Reiki verilebilir mi ?
Tabii ki bitkilere de Reiki uygulanabilir. Saksınız küçük ise ellerinizi saksının iki yanına koyup niyet ederek , Saksınız büyük ise hem saksıya hem de çiçeğin gövdesine verilebilir. Fazla sayıda saksı çiçeğiniz varsa eğer ayrı ayrı niyetlenmenize gerek yok, bir defa niyet edip ellerinizi bir saksıdan diğerine geçirerek uygulamayı sürdürebilirsiniz, bu yöntem çiçekler için de geçerlidir. Tohumu henüz dikmeden de avuc içinde tohumları tutarak Reiki verebilirsiniz. Uygulama sonrasında Reiki ye teşekkür etmeyi unutmayınız.
Hayvanlara Reiki verilir mi?
Hayvanlara Reiki uygulayabilirsiniz, Bizlerle birlikte olan ev hayvanları yaşamın olumlu olumsuz yanlarını , neşemizi , üzüntümüzü bizimle paylaşır . Hayvanın hırçınlaşması durumunda tıpkı bebeklere Reiki uyguluyor gibi kucağımıza alarak , 10-15 dakika arası reiki verebiliriz . Hayvanlar yerinde durmazlar , tıpkı çocuklar gibi ihtiyaç duymuyor ise bizi iterek yada bizden kaçarak belli ederler isteklerini veya istemediklerini, endişe etmeden uygulayabiliriz.
Kristallere Reiki verilir mi ?
Tüm minerallere olduğu gibi Kristallere de Reiki verilebilir, kristalleri avuç içine alıp enerji aktararak temizleyebilirsiniz. Takılara ve bir başkasına aldığınız hediyeye Reiki vererek o kişi ile ilişkinizi iyileştirici etki alabilirsiniz.
Yiyeceklere ve ilaçlara Reiki verilebilir mi ?
Yiyecek ve içeceklerimize kullanım öncesi alınacak faydanın en yüksek düzeyde olması, pişirme öncesi veya sonrası temizleme amacı ile verebilirsiniz. Ancak pişerken verilmemesine dikkat edilmelidir. Bazı durumlarda gıdanın bozulmuş olduğundan şüphelendiğiniz gıdaları Reiki ile temizleyebilirsiniz. Alkollü içecek ve yiyeceklere Reiki vermeyiniz . Sürekli kullandığınız veya kullanacağınız ilaçlara, oluşabilecek yan etkileri en aza indirgemek için avuç içinde Reiki enerjisi verebilirsiniz .
Reiki inisiasyon ( uyumlama ) almadan uygulanabilir mi ?
Reiki uyumlaması almadan uygulama yapmanız mümkün değildir. Reiki uyumlaması almış birisinden Reiki enerjisi almak ve tedavi görmek mümkündür fakat kendinize veya başkasına Reiki enerjisini uygulayabilmeniz için bir Reiki Master/Teacher’dan ( Reiki Öğretmeni , Üstadı ) uyumlama almanız gereklidir .

02 1aa 07 3aa 06 4aa 03 2aa 01
<